سمپاشی و پاکسازی انواع حشرات و آفات بدون بازگشت

تماس اورژانسی

سمپاشی و پاکسازی انواع حشرات و آفات بدون بازگشت

تماس اورژانسی

سمپاشی بید

بیدها و لاروها که معمولاً به عنوان بید لباس شناخته می شود، آفتی پایدار و مخرب است که می تواند منسوجات و پارچه های ارزشمند ما را از بین ببرند. این حشرات کوچک میل خاصی به الیاف طبیعی مانند پشم، ابریشم و خز دارند

سمپاشی بید به عنوان یک روش موثر برای کنترل و جلوگیری از آلودگی لباس ها و فرش و … معرفی می‌شود. با استفاده از سموم تخصصی که برای هدف قرار دادن و از بین بردن این آفات طراحی شده‌اند، می‌توانیم از لباس‌ها، فرش‌ها و اثاثیه‌های خود در برابر اثرات مخرب آنها محافظت کنیم.

فرآیند سمپاشی بید شامل استفاده از حشره کش ها یا محلول های غیر شیمیایی جایگزین برای درمان مناطق آسیب دیده است به منظور ایجاد یک سد محافظ در برابر هجوم های آینده. این رویکرد هدفمند با هدف ایجاد اختلال در چرخه زندگی بید لباس و فرش، جلوگیری از آسیب بیشتر لاروهای آن و تضمین حفظ لباس و فرش و لوازم دیگر انجام می‌شود.

خدمات سمپاشی بید در کرج سمپاشی تضمینی بید

بید چیست؟

بید با نام علمی  Tineola bisselliella نوعی حشره است شبیه پروانه است، این پروانه کوچک و بالدار است که به خاطر عادات تغذیه مخرب خود روی الیاف طبیعی، به ویژه پشم و ابریشم بدنام است. اندازه بید ها بستگی به گونه آن دارد. حشره بید دارای 4 مرحله مختلف است تا بالغ شود: تخم، شفیره، لارو و در انتها پروانه

بید لباس بالغ دارای طول بال در حدود 9-16 میلی متر و رنگ طلایی متمایز با بال های حاشیه ای است. با این حال، بید لباس بیشترین آسیب را ایجاد می کند. لاروها به رنگ کرم مایل به سفید هستند و شکل استوانه ای مشخصی دارند که در صورت رشد کامل به طول حدود 10 میلی متر می رسد. این حشره کوچک یک آفت خونگی است که دردسرهای زیادی را با خود همراه دارد.

بیدهای لباس از پشم، خز، پر، ابریشم و حتی چرم، تغذیه می‌کنند و یک نوع آفت برای لباس و فرش ها محسوب می شوند. آنها به ویژه جذب اقلامی می شوند که حاوی کراتین هستند، پروتئین موجود در این مواد. بیدهای ماده را به سمت خود کشیده و آنها تخم های خود را روی سطوح پارچه ای مناسب می گذارند و پس از بیرون آمدن، لاروها شروع به مصرف الیاف می کنند و سوراخ های نامنظم و آسیب بر روی لباس و فرش به جا می گذارند.

این پروانه ها مناطق تاریک و دست نخورده مانند کمد لباس و فضاهای ذخیره سازی را که می توانند منابع غذایی مناسب را در آنجا پیدا کنند، انتخاب کرده و تخم گذاری می‌کنند. آنها همچنین در دماهای گرم تر فعالیت بیشتری دارند.

شایان ذکر است که بید لباس تنها یکی از گونه های حشره بید است و گونه های دیگری نیز وجود دارند که می توانند آسیب های مشابهی را ایجاد کنند. شناسایی مناسب و روش های کنترل هدفمند می تواند از هجوم هرگونه بید به شما کمک کند.. اگر مشکوک به مشکل بید لباس یا فرش در خانه خود هستید، توصیه ‌می‌شود با یک شرکت متخصص کنترل آفات مشورت کنید و سمپاشی منزل خود را به افراد متخصص بسپارید.

انواع بید را چطور بشناسیم؟

انواع مختلفی از حشرات بید یا سفید وجود دارد که هر کدام ویژگی ها و رفتارهای منحصر به فرد خود را دارند. انواع مختلف حشرات بید را بررسی خواهیم کرد و نکاتی را در مورد نحوه شناسایی و کنترل آنها ارائه خواهیم داد.

بید لباس

 • شکل ظاهری بید لباس: بال‌هایشان دارای طرح های خاص است و  اغلب رنگ طلایی تیره یا قهوه‌ای دارند.
 • محل زندگی: این نوع بید به طور عمده در محیط‌های داخلی مانند کمد لباس‌ها یا فرش‌ها زندگی می‌کنند.

 بید سفید

 • شکل ظاهری بید فرش: بال های بدون طرح، رنگ بدن آنها معمولاً سفید است.
 • محل زندگی: این نوع بید ممکن است داخل مواد غذایی خشک مانند غلات و حبوبات نیز فعالیت کند و به طور غیرمستقیم به عنوان منبع غذایی استفاده کند و یا روی پوست حیوانات خانگی هم زندگی میکنند.

بید فرش

 • شکل ظاهری بید فرش: دارای بال‌های تیره و  مشابه بید لباس هستند. 
 • محل زندگی: عمدتا روی فرش‌ها و پوست موجودات خزدار فعالیت می‌کنند.

بید مواد غذایی

 • شکل ظاهری بید مواد غذایی: دارای بال‌های سفید هستند.
 • محل زندگی: این نوع معمولاً روی مواد غذایی خشک مانند حبوبات یا غلات زندگی می‌کند.

گونه‌های مختلف بید از نظر شکل و محل زندگی ممکن است متفاوت باشند، اما همگی از یک خانواده هستند و عموماً با استفاده از روش‌های مشابهی برای کنترل آنها می‌توان اقدام به سمپاشی کرد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

چرخه زندگی حشره بید لارو و پروانه چه فرقی دارد؟

نشانه های هجوم بید به لباس و فرش و مواد غذایی

 • بیدها انواع مختلفی دارند اما از نشانه‌های اصلی هجوم بیدها به خانه ما سوراخ شدن بخشی از لباس ها و فرش و قالیچه هاست… البته دقت داشته باشید که احتمال هجوم این حشره در لباس هایی که کمتر استفاده می‌شوند و مدت هاست که در کمد باقی مانده اند و یا مرطوب بودن محل نگه داری لباس ها دلیلی است برای حضور آنها.

  یا در صورت مشاهده تار های نازک در اطراف کابینت و کمد ها، احتمال مشاهده لارو ها و هجوم حشره بید وجود دارد و سریعا نسبت به پاکسازی محیط اقدام کنید.

خساراتی که حشره بید به خانه و وسایل آن وارد می‌کند

در اینجا جزئیاتی در مورد آسیب ناشی از حشره بید را بیان می‌کنیم:

آسیب به لباس: پروانه های لباس عمدتاً الیاف طبیعی مانند پشم، ابریشم، خز و پر را هدف قرار می دهند و از این مواد تغذیه می کند و باعث ایجاد سوراخ و آسیب به لباس ها می شود. آنها تمایل دارند لباس هایی را هدف قرار میدهند که در مکان های تاریک و بدون مزاحمت مانند کمد، کشو یا اتاقهای زیر شیروانی رشد و زندگی می‌کنند.

آسیب به فرش: فرش ها و قالیچه ها معمولا از نخ های ابریشمی بافته می‌شوند به همین دلیل بیدها به سراغ آنها هم می‌روند. بید فرش می تواند آسیب هایی از جمله سوراخ های نامنظم یا نازک شدن پارچه یا پوسیدگی هایی روی فرش ایجاد کنند.

آسیب به اثاثه یا لوازم داخلی: علاوه بر لباس و فرش، بیدها می تواند به اثاثیه و مبلمان ساخته شده از الیاف طبیعی هم آسیب برساند. آنها ممکن است از  جذب پارچه مبلمان یا لوازم دیگر شوند و سوراخ هایی بر روی آنها برجای بگذارند.

سایر موارد: بیدها همچنین می تواند موارد دیگری مانند پتو، بالش و حتی محصولات غذایی و پوست و پر حیوانات خانگی را مورد حمله قرار می‌دهند.

نشانه های هجوم بید به لباس و فرش

پیشگیری از هجوم بیدها

برای جلوگیری از هجوم بیدها به لباس‌ها و فرشها و اقلام ابریشمی، انجام اقدامات پیشگیرانه وجود دارد که بهتر است انجام دهید. این موارد شامل:

 1. تمیز کردن منظم: سطوح را جاروبرقی بکشید و خانه را به طور منظم تمیز کنید زیرا این کار می‌تواند به حذف تخم ها، لاروها و پروانه های بالغ کمک کند. به مناطقی که احتمال وقوع آلودگی وجود دارد، مانند کمدها، فضاهای ذخیره سازی و زیر مبلمان توجه کنید.
 2. نگهداری مناسب: لباس ها و سایر اقلام حساس را در کاور بسته ظروف مناسب نگهداری کنید تا از دسترسی پروانه ها جلوگیری شود. استفاده از دافع پروانه ها یا بازدارنده های طبیعی مانندنفتالین یا گیاه اسطوخودوس را در نظر بگیرید.
 3. کنترل دما و رطوبت: حشره بید در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند. حفظ سطح رطوبت کمتر و دمای خنک تر می تواند به جلوگیری از آلودگی وسایل و لباسها و اقلام ابریشمی کمک کند.
 4. تهویه مناسب: تهویه مناسب در خانه به طوری که هیچ فضای بسته ای بیش از حد گرم نباشد و در صورت مشاهده نم زدگی و رطوبت نسبت به رفع آن سریعا اقدام کنید.
 5. بازرسی: لباس‌ها، فرش‌ها و سایر اقلام مستعد خود را به‌طور مرتب از نظر علائم آسیب یا وجود پروانه یا لارو بازرسی کنید. اگر متوجه آلودگی شدید، فوراً برای جلوگیری از گسترش بیشتر اقدام کنید.
 6. کمک حرفه ای: اگر در بررسی های خود شاهد اثرات حضور لارو و بیدها بودید و اگر نمی توانستید به تنهایی مشکل را کنترل کنید، از یک شرکت معتبر سمپاشی برای سمپاشی منزل و مناطق مورد حمله مشورت و کمک بگیرید. ما در مرکز سمپاشی هوپاد همیشه همراه و کمک رسان شما خواهیم بود.

روش‌های سمپاشی و از بین بردن انواع

 1. استفاده از سموم شیمیای برای خلاصی از بید 

  •  حشره‌کش‌های خاص برای بید لباس، که شامل مواد فعالی مثل پیرترمترین یا پرمترین می‌شوند.
  • از افراد متخصص کمک بگیرید تا خیلی سریع از شر بید های لباس خلاص شوید. برای اطلاع بیشتر از هزینه‌های سمپاشی با ما تماس بگیرید.
  • استفاده از سموم  یا حشره کش های بید لباس به ویژه نواحی کم نور و پنهان زیرا بیدهای سفید به محیط‌های تاریک و پنهانی علاقه دارد.
 2. شستشو و تمیزی:

  • لباس‌ها، پتوها، فرش و هر نوع پوشاک یا پارچه مستعمل را شسته و تمیز کنید.
  • برخی از لباس‌ها یا اجناس ممکن است به عنوان منبع زندگی برای بید سفید عمل کنند، بنابراین هرازچندگاهی لباسهایتان را بررسی کنید.
 3. استفاده از آبلیمو:

  • آبلیمو یک ماده طبیعی است که بید سفید را دفع کرده و از بین می‌برد.
  • مخلوطی از آبلیمو و آب را بسازید و با این محلول نواحی آلوده اسپری کنید.
 4. استفاده از آفتاب:

  • لباس‌ها و پوشاک، فرش را زیر نور مستقیم بگذارید، زیرا نور آفتاب بید سفید را کشته و تخم‌گذاری را کاهش می‌دهد.
 5. حذف منابع غذایی:

  • هر نوع غذایی که ممکن است بید سفید را جذب کند را از محیط حذف کنید، به ویژه غلات و حبوبات خشک.
 6. مراقبت دوره‌ای:

  • برنامه‌ریزی برای سمپاشی و پاکسازی دوره‌ای محیط و لباس‌ها و فرش ها را رعایت کنید تا جلوی بازگشت بید سفید گرفته شود.

با توجه به میزان آلودگی و شرایط محیطی، ممکن است نیاز باشد که از ترکیب چند روش برای کنترل و از بین بردن بید سفید لباس استفاده شود. همچنین، توصیه می‌شود که در صورت نیاز به استفاده از حشره‌کش‌ها یا مواد شیمیایی، دستورالعمل‌ها و احتیاط‌های لازم را برای استفاده صحیح دنبال کنید یا حتما با مراکز سمپاشی تماس بگیرید.

خطرات حشره بید برای انسان ها

 1. آلرژی و حساسیت:

  • برخی افراد ممکن است به حضور بید مواد غذایی حساسیت نشان دهند و به علت تماس با این حشره، آلرژی یا حساسیت پوستی تجربه کنند.
 2. آلودگی مواد غذایی:

  • بید مواد غذایی می‌تواند به مواد غذایی نفوذ کرده و آنها را آلوده کند، که در نهایت منجر به مصرف مواد غذایی آلوده و احتمال ایجاد مشکلات بهداشتی شود.

خطرات حشره بید برای حیوانات خانگی

 1. حساسیت و آلرژی:

  • حیوانات خانگی نیز ممکن است به تماس با حشره بید مواد غذایی حساسیت نشان دهند و مشکلات پوستی یا تنفسی را تجربه کنند.
 2. آلودگی مواد غذایی حیوانات:

  • اگر بید مواد غذایی به مواد غذایی حیوانات حمله کند، این مواد غذایی ممکن است آلوده شده و باعث ایجاد مشکلات بهداشتی در حیوانات شود.
 3. استرس و ناراحتی:

  • حضور بید مواد غذایی ممکن است برای حیوانات خانگی منبع استرس و ناراحتی باشد، زیرا آنها ممکن است از تماس با این حشره خودداری کنند.

مطالب مرتبط

سمپاشی هتل در کرج سمپاشی در هتل سمپاشی ذر هتل و مراکز اقامتی

سمپاشی هتل

سمپاشی هتل‌ها و مراکز اقامتی یکی از راه‌های مؤثر در کنترل حشرات است. این فرآیند به استفاده از مواد شیمیایی ضد حشرات برای از بین بردن و کنترل حشرات ناخواسته در محیط‌های داخلی و خارجی می‌پردازد.

مطالعه بیشتر»
سمپاشی پارکینگ در کرج

سمپاشی پارکینگ

سمپاشی منظم و اصولی در پارکینگ‌ها امری ضروری است. در این مقاله، به معرفی اقدامات مهم قبل و بعد از سمپاشی پارکینگ، اهمیت سمپاشی اصولی، تفاوت‌ سمپاشی  بین پارکینگ‌های عمومی و خصوصی، انتخاب شرکت‌سمپاشی معتبر می‌پردازیم

مطالعه بیشتر»