سمپاشی و پاکسازی انواع حشرات و آفات بدون بازگشت

تماس اورژانسی

سمپاشی و پاکسازی انواع حشرات و آفات بدون بازگشت

تماس اورژانسی

سمپاشی پشه

پشه‌ها به عنوان یکی از حشرات ناخوشایند و آزاردهنده شناخته می‌شوند. آنها نه تنها عوارضی برای انسان‌ها ایجاد می‌کنند، بلکه باعث انتقال بیماری‌های خطرناک مانند مالاریا، دنگو و ویروس زیکا نیز می‌شوند. در این مقاله به بررسی انواع پشه، علل افزایش آنها در یک منطقه، راه‌های جلوگیری از حضور آنها در منزل و عوارض نیش پشه بر انسان می‌پردازیم.

سمپاشی پشه با استفاده از حشره کش های پیرتیروئیدی و حشره کش هایی مثل(دیکلروفوس که دارای خاصیت تاثیر فوری از بین بردن پشه ها دارند توصیه می‌شوند که معمولا به صورت اسپری مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع پشه در دنیا تقریبا به 3000 نوع شناخته شده رسیده که در اینجا تعدادی از آنها را معرفی می‌کنیم:

سمپاشی انواع پشه | آیا پشه خطرنک است؟

انواع پشه

نام لاتین پشه-mosquito که به معنای مگس کوچک است اما نه از لحاظ ظاهری شبیه هستند و نه از لحاظ عوارض که همراه با خود دارند. مشکلات ناشی از حضور پشه ها در منزل یا اطراف انسان فقط به گزیدگی و خارش منتهی نمی‌شود بلکه برخی از انواع پشه مانند مالاریا و دنگو بسیار خطرناک تر از پشه های معمولی اطراف ما هستند.

منبع غذایی اصلی پشه‌های بالغ نر و ماده در بیشتر مواقع و گونه های مختلف آن، شهد گیاهان است، در حالی که پشه‌های نر فقط شهد گیاه می خورند، پشه‌های ماده در بعضی گونه ها برای تخم گذاری و نیاز بیشتر به مواد مغذی، مجبور به تغذیه از خون هستند.

  • پشه پادراز: مهمان ناخوانده در شب های تابستان، به دلیل شرایط دمایی فصل تابستان هر سال تعداد پشه ها در این فصل افزایش می‌یابد و به منازل ما حمله می‌کنند.
  • پشه‌های مالاریا: این نوع پشه در مناطق گرمسیری یافت می‌شوند و مسئول انتقال مالاریا هستند.
  • پشه‌های دنگو: این پشه‌ها نیز در مناطق گرمسیری یافت می‌شوند و عامل انتقال بیماری دنگو هستند.
  • پشه‌های ویروس زیکا: این نوع پشه به بیماری زیکا که با تب و عفونت‌های خفیف آغاز می‌شود، منتقل می‌شوند.
  •  
جلوگیری از حضور پشه در منزل توری پنجره برای جلوگیری از حضور پشه

علل افزایش پشه در یک منطقه

1. رطوبت و آب: پشه‌ها برای تخمگذاری به آب نیاز دارند. ایجاد محیط‌های مناسب برای تکثیر پشه‌ها مانند رطوبت و حوضچه‌های آب، تعداد آنها را افزایش می‌دهد.

۲. برداشت و حمله به حشرات طبیعی: پشه‌ها از حشرات دیگر برای تغذیه استفاده می‌کنند. کشتن حشرات طبیعی می‌تواند تعداد پشه‌ها را افزایش دهد.

۳. شرایط آب و هوایی: پشه‌ها در شرایط گرم و مرطوب بهتر رشد می‌کنند. افزایش دما و رطوبت، تعداد پشه‌ها را در یک منطقه بیشتر می‌کند. به همین در فصل تابستان تعداد پشه ها افزایش یافته و آزار بیشتری برای انسان دارند.

روش‌های جلوگیری از حضور پشه در منزل

1. نصب توری پنجره و راه های ورودی: استفاده از توری روی پنجره‌ها و درب‌ها، ورود پشه‌ها به منزل را محدود می‌کند. در و پنجره ها را برای مدت طولانی باز نگذارید.

۲. استفاده از اسپری و کرم ضد پشه: از اسپری‌ها و کرم‌های حاوی مواد ضد پشه بر روی پوست استفاده کنید.

۳. از لباس‌هایی با بافت چسبنده استفاده کنید: لباس‌هایی با بافت چسبنده می‌تواند حفاظت بیشتری در برابر حشرات فراهم کند.

۴. رعایت بهداشت شخصی: استفاده از البسه محافظ مانند لباس‌های بلند و کلاه در مناطق پر از پشه و اجتناب از بروز تماس مستقیم با پشه‌ها می‌تواند مفید باشد.

۵. کنترل محیط: اطمینان حاصل کنید که هیچ آب راکدی یا محلی برای تخمگذاری پشه در نزدیکی منزل شما وجود ندارد.

6 . استفاده از چسب پشه: اگر از حضور پشه ها در منزلتان رنج می‌برید این کاغذهای چسبی را میتوانید در مسیر های ورودی خانه نصب کرده و پشه ها احتمالا به محض ورود به آنها جذب شده و گیر می‌افتند.

دلایلی که باعث می‌شود پشه‌ها برخی افراد را بیشتر نیش بزنند، عبارتند از:

  • بوی بدن: پشه‌ها حس بوی بدن را تشخیص می‌دهند و برخی از افراد بوی بدنشان برای پشه‌ها جذاب تر است. این بو ممکن است به خاطر ترکیبات شیمیایی موجود در تعرق یا ترکیبات آن مانند اسید لاکتیک یا آمین ها باشد.
  • گروه خون: برخی از تحقیقات نشان داده است که پشه‌ها تمایل بیشتری به افراد با گروه خونی O دارند در حالی که فردی با گروه خون A یا B کمتر جذب پشه‌ها خواهد شد. اما به این معنی نیست که پشه ها آنها را نیش نزنند. این موضوع به دلیل تفاوت در ترکیبات شیمیایی موجود در خون و یا ترشحات بدنی مرتبط با گروه خونی باشد.
  • حرارت بدن: پشه‌ها می‌توانند تغییرات حرارتی را تشخیص دهند و به افرادی که دمای بدنشان بیشتر است نسبت به بقیه حمله می‌کنند. این به خاطر این است که در هنگام فعالیت بدنی یا پس از مصرف غذا، دمای بدن افراد افزایش می‌یابد و این را پشه‌ها می‌توانند حس کنند.
  • جذابیت بصری: پشه‌ها به تشخیص رنگ‌ها و الگوهای بصری حساس هستند. لباس‌هایی با رنگ‌های تیره مانند سیاه و آبی تیره، پشه‌ها را به سمت شما جذب می‌کند. همچنین، الگوهای شاداب و پرحرکت می‌توانند پشه‌ها را به خود جذب کنند.

اگرچه این عوامل می‌توانند تأثیرگذار باشند، اما ممکن است رفتار انها تغییر کند اما افرادی با چنین ویژگی هایی برای پشه ها جذابیت بیشتری دارند.

جلوگیری از نیش پشه پشه چه کسانی را پیشتر نیش می‌زند

عوارض نیش پشه بر انسان

عوارض ساده نیش پشه معمولا خارش و تورم در همان نقطه است مگر اینکه توسط نوع خاصی از پشه ها گزیده شده باشید. با آشنایی با روش های درمان و تسکین نیش پشه کلیک کنید.

۱. بیماری مالاریا: پشه های ملاریا حامل این بیماری هستند که باعث تب بالا، لرز، سرفه، تهوع و استفراغ می‌شود و در موارد شدید می‌تواند منجر به کم خونی و عوارض جدی تری گردد.

۲. بیماری دنگو: علائم این بیماری شامل تب، دردهای مفصلی و عضلانی شدید، سردرد و احساس ناراحتی عمومی می‌شود.

۳. بیماری زیکا: علائم زیکا شامل تب، آبریزش پوستی، درد عضلانی و مفصلی و احساس خستگی است.

مطالب مرتبط

سمپاشی ساس تختخوابی سمپاشی ساس در کرج روش‌های مقابله با ساس

سمپاشی ساس

معرفی سلاح نهایی در نبرد شبانه با مهاجمان شب: اسپری ساس و سموم مناسب ساس ها شما را از گزش های فراوان و بی خوابی

مطالعه بیشتر»
سمپاشی حلزون در مزارع عکس حلزون

سمپاشی حلزون

حلزون‌ها می‌توانند به مزارع و بذر گیاهان آسیب برسانند. برای کنترل آسیب‌هایی که حلزون‌ها به مزارع و بذر گیاهان می‌رسانند، کشاورزان می‌توانند از روش‌های مختلف

مطالعه بیشتر»
سمپاشی رستوران کرج سمپاشی حشرات و آفات رستوران

سمپاشی رستوران

سمپاشی رستوران و مراکز تهیه غذا در سمپاشی رستوران و سمپاشی مراکز تهیه غذا یکی از جنبه‌های حیاتی در حفظ بهداشت و سلامت مشتریان است.

مطالعه بیشتر»
سمپاشی حشره کک در کرج سمپاشی کک د رمنزل کک چیست و چطور نیش می‌زند؟

سمپاشی کک

اگر تحت هجوم به کک ها قرار گرفتید، توصیه می شود با یک سرویس کنترل آفات حرفه ای مشورت کنید تا به طور موثر مشکل را از بین ببرید.

مطالعه بیشتر»